Kam vyrazit v okolí Pardubic?

Přijeli jste do Pardubic,města perníku? Pardubice patří mezi nejnavštěvovanější města východních Čech. Jste-li příznivci historie, tak si jistě Pardubice a jeho okolí zamilujete.

Pardubický zámek

První zmínka o Pardubicích je z roku 1295, i když jsou domněnky, že vznikly mnohem dříve. Nedaleko města stávala dříve tvrz pána z Dubé, který vybíral clo za plavení dřeva. Velký vývoj města nastal koncem 15.století, když město koupil Vilém z Pernštejna. Ten nechal přestavět původní gotický vodní hrad na pohodlný zámek, který obdivujeme až do dnešní doby.

Pernštýnské náměstí se Zelenou bránou

Středověká část města s Pernštýnským náměstím a radnicí byla vyhlášena v r.1964 městskou památkovou rezervací. V Pardubicích se zachovalo i přes 100 domů renesančního původu. Dominantou města je 60metrů vysoká Zelená brána, renesančně přestavěná v roce 1538. V sezóně je přístupná a umožňuje návštěvníkům pohled na celé město i nedaleký hrad Kunětickou horu.

Kostel svatého Bartoloměje

Dalším zajímavým objektem je gotický kostel sv.Bartoloměje, který nechal počátkem 16.století postavit Vilém z Pernštejna, jako pohřebiště české větve pánů z Pernštejna a zároveň jako chrám minoritů. V presbyteriu kostela je pískovcová tumba s mramorovým náhrobním kamenem s postavou Viléma z Pernštejna v životní velikosti.

Sport v Pardubicích

Pardubice jsou také střediskem různých sportů. Od roku 1874 se zde běhají dostihy Velká pardubická, dále již 80 let se zde konají plochodrážní závody Zlatá přilba. I pro hráče šachu jsou Pardubice zajímavé svým mezinárodním turnajem „Czech open“ , a v červnu se každoročně na pardubickém letišti koná Aviatická pouť. Pardubice jsou i městem hokeje, v Čez aréně se nejen hraje hokej, ale je zde i bruslení pro veřejnost a mimo hokejovou sezonu slouží aréna jako kulturní stánek pro různé koncerty populární hudby, výstavy apod. I tenisem se zde žije. Tradiční Juniorka byla a stále je startovním kamenem pro mnoho našich nadějných mladých tenistů. Ale i veřejnost si zde může na několika tenisových kurtech případně v tenisové hale zahrát tenis. Také vodní sporty jsou zde v oblibě. Vodní areál na Cihelně a Aqua park ve městě s vnitřním i venkovním bazénem jistě uspokojí všechny milovníky vody.
Na břehu Labe můžete využít výletní a restaurační parník Arnošt z Pardubic.

Sháníte ubytování v Pardubicích?

Zaujal Vás náš článek o Pardubicích a chcete Pardubice navštívit?
Kvalitní a moderní ubytování v Pardubicích Vám nabídne pension Austria.Pro rezervaci nás stačí kontaktovat telefonicky na čísle 721 500 150 nebo prostřednictvím našeho kontaktního formuláře.